ZIMOWY OBRAZEK /scenariusz zajęcia otwartego - dla nauczycielek w grupie 4-5 latków/ Autor scenariusza: Ewa Kręcioch 1. CELE OGÓLNE: zapoznanie z nową techniką plastyczną; utrwalenie pojęć dotyczących wielkości: duży, mały; utrwalenie kierunków: w prawo, w lewo; rozwijanie myślenia logicznego;
Pada z nieba biały groch. Coś jak gwiazdki albo groch. Gdy napada po kolana. Ulepimy z niego wnet bałwana (śnieg) Płozy, deski, sznurki. Podejdziemy pod górkę. W dół szybki, jak strzała. Zabawa wspaniała (sanki) Zadanie 4 – zaśpiewanie wspólnie prze wszystkie dzieci piosenki „Mikołaj jedzie samochodem”.
a dzieci mogą ulepić bałwanki i wybudować śnieżne zamki. Chciałabym się dowiedzieć, czego już się o mnie dowiedzieliście. Przygotowałam dla was zimowe zadania. Zatem zapraszam was do wspólnej zabawy!”. 2. Zabawa muzyczno-ruchowa „Mróz, mróz, mróz”. Jak wiecie, potrafię zamienić wodę w lód.
cash. Wstęp Dzieci wchodzą do sali tworząc pociąg. Zabawa ruchowa przy piosence „Jadą,jadą misie”. Powitanie wszystkich piosenką „Dzień dobry”-wspólna zabawa dzieci z rodzicami. 1. „Miś mały i miś duży” Dzieci segregują misie ze względu na wielkość: małe-duże, liczą wraz z nauczycielką. 2. „Zabawa z misiem” Dzieci siedzą z misiami przed dywanikami, rodzice z tyłu za dzieckiem na krzesełku. – połóż misia przed sobą, – połóż misia za sobą, – połóż misia obok siebie, – podnieś misia do góry, – połóż misia na dole na podłodze. 3. „Prezent dla misia” – weź dla misia tyle kółeczek, ile pokażę na palcach (2), – weź dla misia tyle cukierków, ile pokażę na palcach (3), – czego miś ma więcej: kółeczek czy cukierków???? Rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania, korygując ewentualne błędy popełnione przez dziecko. 4. „Chowamy misia” Każde dziecko otrzymuje indywidualne zadanie. Rodzic opisuje, gdzie dziecko ma zanieść misia, np.: włóż misia do czerwonej skrzyni, połóż misia na białym stoliku w kąciku lalek, itp. 5. „Ubieramy misia”. – Miś wybiera się na spacer, jak powinien się ubrać w zimowy dzień i dlaczego? – Co powinien włożyć, w jakiej kolejności? Dzieci ubierają sylwetę misia. Wybierają odpowiednie elementy zimowego ubioru, wyszukują pary: rękawiczki, buty. 6. Wspólna zabawa taneczna przy piosence „Misie”. Próby określania liczebności na oko, posługiwanie się pojęciami: dużo-mało, duży-mały; poznawanie nazw liczebników głównych. Czynne rozumienie i stosowanie pojęć: góra-dół, przed, za, obok. Zapamiętywanie poleceń, liczenie z dorosłym, przenoszenie liczby elementów z palców na inny zbiór zastępczy. Sprawne liczenie – ustalanie wyniku liczenia, posługiwanie się pojęciami: więcej-mniej. Utrwalenie nazw kolorów. Łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw. Rozumienie pojęcia „para”. Obdarzan
Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: fotografie płatków śniegu w skali makro oraz ilustracje przedstawiające "atrybuty" zimowej scenerii – znajdziesz je TU; zimowe memory – TU; podkład instrumentalny do piosenki „Płatki śniegu (II)" (wraz z zapisem nutowym i tekstem) – TU; plakat „Lepimy bałwanka!”, który został dołączony do bieżącego numeru naszego miesięcznika. TU możesz go zobaczyć i zamówić! Powstał z uwzględnieniem treści pochodzących ze znakomitej publikacji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, wyd. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Kraków 2012. Zawarto w nim następujące cele szczegółowe – dzieci: słuchają w skupieniu opowiadania; biorą czynny udział w rozmowie inspirowanej opowiadaniem; podejmują próby odpowiedzi na pytanie: skąd się bierze śnieg?; dzielą się własnymi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami; prowadzą obserwacje przyrodnicze; biorą udział w zabawie logopedycznej; opisują zimowy krajobraz; dobierają takie same obrazki; biorą udział w zabawie ruchowej; improwizują w tańcu; wykonują pracę plastyczną; porządkują miejsce pracy po zakończeniu zadania. Przykładowa propozycja ze scenariusza: Jak wyglądają płatki śniegu? Obserwacje przyrodnicze – gdy pada śnieg, warto wyjść do ogrodu przedszkolnego lub na spacer po to, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają prawdziwe płatki śniegu, a nie te wycięte z papieru. Między innymi poprzez takie doświadczanie budujemy obraz świata. „Łapanie” śniegowych płatków uczy też cierpliwości i delikatności – po pierwsze: nie zawsze uda się taką gwiazdkę złapać, a po drugie: jeśli już się uda, to trzeba być niezwykle delikatnym, by ją utrzymać. Do tego „doświadczenia” potrzebujemy ciemną rękawiczkę lub ciemny materiał oraz lupę (szkło powiększające). Na ciemną rękawiczkę (rękaw kurtki) łapiemy śniegowe płatki, pod lupą oglądamy je dokładnie. Możemy spróbować policzyć ramiona każdej gwiazdki… Czy udało się komuś odnaleźć dwie takie same śnieżynki? Dla utrwalenia obserwacji – warto zawiesić zdjęcia płatków śniegu w sali. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
Często gdy nachodzi zima poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach muszą zdobywać pożywienie. Poniżej znajdziecie przykładowy scenariusz dotyczący pomocy ptakom, które możecie obserwować podczas zimowych spacerów 🙂 Poniższe zajęcia przeprowadziłam kilka lat temu z moimi maluszkami 🙂 Dodatkowo do zajęć możecie wykorzystać opublikowane przeze mnie na stronie plansze dotyczące pomocy ptakom zimą, które znajdują się TUTAJ, albo plansze przedstawiające różne ptaki, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂 a jeżeli szukacie plansz z krótkim opisem poszczególnych ptaków to znajdziecie je TUTAJ 🙂 aby przejść do wskazanych materiałów wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis 'TUTAJ’ 🙂 SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV) BLOK TEMATYCZNY: PRZEDSZKOLAK NA MEDAL TEMAT ZAJĘĆ: „Pomagamy ptakom zimą” – rozmowa w oparciu o opowiadanie nauczycielki oraz ilustracje CELE OGÓLNE: Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych, zimowych warunkach Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała, Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat ilustracji Doskonalenie umiejętności odtwarzania ruchem sposobu poruszania się zwierząt Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał Doskonalenie umiejętności odgadywania zagadek słownych i obrazkowych, CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko: Wypowiada się na temat ilustracji Naśladuje ruchem swojego ciała sposób poruszania się zwierząt Dostrzega potrzebę pomagania zwierzętom podczas zimy, orientuje się w schemacie własnego ciała, reaguje na sygnał odgaduje zagadki słowne i obrazkowe METODY: słowne praktycznego działania zabawowa FORMY: zajęcia z całym zespołem ŚRODKI: ilustracje tamburyn kartki zagadki PRZEBIEG ZAJĘĆ: Przywitanie się z dziećmi – zabawa integracyjna Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś Ty RAZ, DWA, TRZY!!! 2. Wprowadzenie do tematu, odgadywanie zagadek słownych, obrazkowych, wykonywanie prostych zadań (odkrywanie poszczególnych fragmentów rysunków). W oczach węgielki Z marchwi nos wielki Na śniegu stoi Ciepła się boi (bałwan) Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo) Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki) Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy. Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki. (śnieg) ZAGADKI OBRAZKOWE: narty, sanki, łyżwy 2. Omówienie co znajduje się na rysunku. 3. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil. Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami. Umieszczenie ptaków na planszy – przeliczenie ich. „Wróbelki” – zabawa ortofoniczna połączona z ruchem ciała – naśladowanie sposobu poruszania się ptaków z równoczesnych wymawianiem ćwir, ćwir… 4. Co ptaki jedzą – prezentacja pokarmów – zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą. 5. Nasypywanie pokarmu do karmnika za oknem. 6. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburyna: „do karmnika”. 7. Zakończenie zajęć – zaproszenie do zabawy. POD POSTEM PODZIELCIE SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI NA PRZEDSTAWIENIE DZIECIOM TEGO TEMATU 🙂 DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂
scenariusz zimowy dla 3 latków